Historię parafii szczegółowo opracował międzyrzecki historyk dr Józef Geresz. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą historią naszej parafii:
"Z dziejów kościoła św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim"
dr Józef Geresz
Międzyrzec Podlaski, 1997
Kościół i jego otoczenie w roku 1911, zdjęcie autorstwa ks. Adolfa Pleszczyńskiego
ZGROMADZENIE SIÓSTR OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Nie do pominięcia w historii parafii jest rola Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.
U początków Zgromadzenia stanęła Sługa Boża Matka Antonina Mirska. W młodości widząc potrzeby ówczesnego społeczeństwa wpierw posługuje ubogim, a jednocześnie zauważa największą biedę tamtych XIX-wiecznych czasów: prostytucję dziewcząt i kobiet. Bóg tak pokierował jej życiem, stawiając na jej drodze abpa lwowskiego Łukasza Baranieckiego i księżną Jadwigę Sapieżynę, że w rezultacie w roku 1857 powstało Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Zgromadzenie którego celem jest troska o młodzież, szczególnie dziewczęta zagrożone moralnymi niebezpieczeństwami, zagubione w życiu oraz dzieci osierocono i chore. Zgromadzenie przyjęło duchowość św. Ignacego Loyoli. Siostry posługują w Polsce i w świecie. W parafiach podejmują pracę jako katechetki, zakrystianki, kancelistki, organistki oraz opiekunki społeczne. Tym wszystkim posługom towarzyszy nadrzędny cel: troska o Królestwo Boże w sercach ludzkich.
W Międzyrzecu Podlaskim siostry posługują od 1937 r. Obecnie w międzyrzeckiej wspólnocie przebywa 6 sióstr. Pracują w 3 parafiach.
W parafii św. Mikołaja: 2 siostry katechetki oraz siostra zajmująca się dekoracją ołtarzy i dbaniem o bieliznę kościelną.
Miejscowości należące do parafii
Międzyrzec Podlaski:
Ulice: Adamki, Asnyka, Berezowska, Boczna, Broniewskiego, Brzechwy, Ceglana, Czysta, Gospodarcza, Górna, Grzybowa, Handlowa, Kolejowa, Konopnickiej, Kopernika, Kościelna, Kruczkowskiego, Krysińskiego, Kwiatowa, Lubelska (część), Łosicka, Łukowska, 3 Maja (część), Mickiewicza, Miodowa, Mleczarska, Młynarska, Nałkowskiej, Niewęgłowskiego, Okólna, Okrężna, Piłsudskiego, Piramowicza, Pocztowa, Pogodna, Polna, Prusa, Przechodnia, Pszenna, Reja, Równa, Różana, Sienkiewicza, Sikorskiego, Siteńska, Słoneczna, Słowackiego, Staffa, Staszica, Strzelecka, Tartaczna, Topolowa, Tuliłowska, Warszawska (część), Wesoła, Widna, Wiejska, Wspólna, Wysoka, Zadworna, Zahajkowska, Zgodna, Zielona, Żwirowa, Żytnia.
Wsie:
Bereza, Grabowiec, Jelnica, Misie, Pościsze, Przychody, Rzeczyca, Sawki, Strzakły, Tuliłów, Wygnanka, Zahajki
Mieszkańców: 10 683
Inne wyznania: 20
Kaplice dojazdowe w parafii św. Mikołaja:
Na terenie parafii św. Mikołaja znajdują się cztery kaplice dojazdowe w: Jelnicy, Pościszach, Przychodach i Strzakłach.
Kaplica w Jelnicy
Kaplica w Jelnicy – została wybudowana w miejsce starej, ponad stuletniej, w 1989. Posiada trzy nawy, może wewnątrz pomieścić około 300 osób. Za ołtarzem znajduje się dość duża sala (dawniej przewidywana jako sala katechetyczna) i drugie, mniejsze pomieszczenie pełniące aktualnie funkcję zakrystii. W kaplicy jest tabernakulum, w którym stale przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Ciekawy jest ołtarz – jego nastawa zrobiona jest z tafli szklanych, utrzymana w tonacji błękitu, na których namalowany został motyw zesłania Ducha Św. Został weń wkomponowany napis Ave Maria i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Kaplica przeżywa swoje „imieniny” w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – odpust jest w ostatnią niedzielę sierpnia. Każdej niedzieli jest sprawowana Msza św. o godz. 10.30.
Kaplica w Pościszach
Kaplica w Pościszach zbudowana została w 1937r. Wyremontowana w roku 2008, dobudowano wtedy m.in. wieżyczkę z krzyżem. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Msza św. jest sprawowana w każdą niedzielę i święto o godz. 9.00. Odpust w pierwszą niedzielę września o godz. 12.00.
Kaplica w Przychodach
Kaplica w Przychodach pw. św. Michała Archanioła – powstała z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Michała Domańskiego oraz lokalnej społeczności, a szczegółowe informacje o przebiegu budowy zachowały się dzięki zapiskom ówczesnego sołtysa miejscowości inż. Jerzego Jędruchniewicza. Projekt zamówiono u lubelskiego architekta Stanisława Ciechana. Pierwszy szpadel na terenie budowy wbito w ziemię 11.10.1990r. Uwieńczeniem ogromnego trudu i zaangażowania mieszkańców stało się odprawienie, w nowopowstałej, chociaż jeszcze niewykończonej kaplicy pierwszej Mszy św. 29.09.1991r. Ostatecznie prace związane bezpośrednio z budową zakończono 24.09.1992r. W głównym ołtarzu świątyni znajduje się potężny obraz przedstawiający walkę św. Michała Archanioła z szatanem oraz tabernakulum wbudowane w 2006r., w którym przechowuje się Najświętszy Sakrament. Po prawej stronie, nad drzwiami wejściowymi do zakrystii umieszczono obraz Pana Jezusa Miłosiernego, natomiast symetrycznie po lewej – obraz Matki Bożej. Na bocznych ścianach zawieszone są barwne płaskorzeźby ilustrujące stacje Drogi Krzyżowej. Ponadto w kaplicy znajdują się dwie figury: Matki Bożej i Pana Jezusa. Kaplica świętuje odpust św. Michała Archanioła zawsze w ostatnią niedzielę września, wówczas tradycyjnie o godz. 12.00 odprawiana jest uroczysta suma odpustowa.
Kaplica w Strzakłach
W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej. Projekt kaplicy wykonała inż. arch. Z. Staniszewska w 1957r.
Kaplica w Strzakłach – odpust w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski 3 maja. W każdą niedzielę i święto sprawowana jest Msza św. o godz. 12.00.